Bakü İK Zirvesi 2017’nin Ardından

Bakü İK Zirvesi 2017, 8 Aralık tarihinde en ince detayına kadar düşünülmüş bir organizasyonla gerçekleşti. Azerbaycan’ın en büyük İK etkinliğinde, ilk defa Azerbaycanlı meslekdaşlarımla birlikte olmak benim için son derece heyecan verici ve öğreticiydi diyebilirim.

Zirveye Davet

Zirveyi organize eden GRC LLC, Business Management School-BMS ve HRengineering Platformu, Ekim ayı başında benimle bağlantıya geçti. Organizasyon hakkında genel bilgiyi paylaştıktan sonra, 2017’nin ana konusunu “İşveren Markası” olarak saptadıklarını belirttiler. İşveren markasının Azerbaycan İK dünyası için yeni olduğunun altını çizdiler ve oldukça zor bir konu hakkında konuşma yapmamı istediler:

“Toplu işten çıkarma gibi zorlu zamanlarda İK işveren markasını nasıl yönetmelidir?”

Bu soruyu, işveren markası kavramını İK’nın gündemine yerleştiren Simon Barrow’a, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapmış olduğu konuşma sonrasında söz alıp yöneltmiştim. Ne kadar enteresan ki, gün geldi, sorduğum soru böyle önemli bir zirvede konuşma konusu olarak masama geldi. 🙂

Hazırlık 

‘Kalbi sıkıntılı’ olan hastaya ‘mide’ ilacı önermek istemediğim için, konuşma içeriğimi oluştururken bayağı ders çalıştığımı söylemeliyim. Azerbaycan’da iş piyasası nasıl, işe alım süreçleri nasıl yürütülüyor, tercih edilen kurum ve şirketler hangileri ve neden, iş piyasasında yaşanılan en büyük problemler neler, işgücünün işverenden en önemli beklentileri neler, İK’cıların gündeminde bugünlerde hangi konular var gibi soruların cevaplarını alarak, bulmaya çalışarak sunumumu dikkatle oluşturdum ve geri sayıma başladım.

Zirve Başlıyor 

Zirve günü ‘eski şehirdeki –turistik gezi ayrı anlatılmalı 😉 – ‘ hotelimizden eski dostum ve Willis Tomers Watson’ın kıdemli danışmanı Alim Erginoğlu ile birlikte ayrıldık. Zirvenin organize edildiği Bakü’nün en gösterişli oteline vardığımızda katılımcılar salonda yerlerini almışlardı. Konuşmacılara ayrılan ön sıralara yerleştik, coşkulu zirve müziği, alkışlar eşliğinde güne başladık.

Akış

Zirvede söz alacak sekiz konuşmacı dörtlü iki ayrı gruba ayrılmıştı. Sabah saatlerinde Alim Erginoğlu’nun yer aldığı birinci grup topluca sahneye alındı. Ben öğleden sonra konuşma yapacağım için, kahve aralarında ve öğle yemeğinde bütün dikkatimi Azerbaycanlı meslekdaşlarımla tanışmaya ve sohbet etmeye odakladım. Bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedim.

Konuşma Zamanı

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde, ikinci grupta yer alan dört konuşmacı olarak sahnede yerimizi aldık.

Türkçe Farkını Farketmek

Her konuşmacıya verilen süre 25 dakikaydı. Konuşma süremi en etkili şekilde kullandığımı düşünüyorum. Konuşmamı Azerbaycanlılar rahatça anladıkları için Türkiye Türkçesiyle gerçekleştirdim. Dört konuşmacının paylaşımları bittiğinde salondan gelen sorulara cevap verdik. Soruların çoğunun bana yöneltilmiş olması vurguladığım konuların katılımcılar tarafından beğenildiğinin tatlı bir sinyaliydi ve büyük mutluluk duydum. Tek üzüntüm, soru cevap bölümü süresince benim Azerbaycan Türkçesini anlayamamam oldu. Soruları doğru anlamak, yanlış veya ilgisiz cevaplar vermemek için maalesef İngilizce çeviri desteği almak zorunda kaldım.

Kapanış ve Teşekkür

Zirvenin son dakikasına kadar salondan tek bir kişinin ayrılmaması ayrıca beni şaşırttı. Doğrusu bu, İstanbul’da gerçekleşen İK zirvelerinde yaşadığımızdan çok farklı bir görüntüydü. Kapanışı, katılımcılar ve organizasyonu düzenleyen ekibi coşkuyla kucaklayan aşağıdaki büyük, kapsayıcı fotoğrafla yaptık.

İyi ki davet edildim, iyi ki Bakü’deki İK zirvesinin bir parçası oldum.

Beni davet eden BMS’in kurucusu ve direktörü Elvin Çapay ve bütün BMS,  GRC LLC ve HRengineering Platformu ekiplerine Kaynağım İnsan üzerinden de çok teşekkür ederim. Bir onurdu 🙂

“Bakü İK Zirvesi 2017’nin Ardından” üzerine 8 yorum

 1. İpek hanım merhaba

  Bu zirveyi çok merak ediyordum. İzlenimlerinizi bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ederiz.

  Daha dün gibi hatırlıyorum.Evet işveren markası konferansında Simon Barrow’a beyin fırtınası yaratacak bir iki soru yönelmiştiniz. Sorularınızla o gün yine farkınızi ortaya koymuştunuz.

  İnşallah yine bir uluslararası etkinlikte konuşmacı olarak yer alırsınız.

  Sevgilerimle,

  Gökhan

 2. Tekrar merhaba Sayın İpek hanım,

  Harika bir sunum yaptınız, her kes tarafından beyenildi.
  Sizden Zirveye katılımcı olarak gelmenizi rica etdik, bizi kırmadınız, İstanbuldan kalkıp geldiniz, gelmeden önce sunum için bu kadar sıkı çalıştınız, harika bir sunum yaptınız, tüm bunların yanında bir de bizleri Sayın Alim Erginoğlu ile tanıştırdınız, onu da konuşmacı olarak ta Londradan Zirveye katılmaya ikna ettiniz. Tüm bunlarla beraber bizlere bu kadar teşekkür ediyorsunuz, zirve hakkında blog yazıyorsunuz. Nasıl teşekkür edeceyimi bilemiyorum gerçekten, nasıl karşılık vermem gerektiyini bilemiyorum.
  Çok sağolun, çok teşekkür ediyoruz her şey için, bu kadar değer verdiyiniz için, bu kadar değer kattığınız için. Size minnetdarız! Bizi çok onurlandırdınız.
  Yeni projelerde, eğitim ve zirvelerde yine de buluşmak dileyi ile.

  1. Sevgili Elvin Bey,

   Sizinle ve BMS ekibi ile dilerim 2018 yılında iyi işler yaparız. O zaman sanırım hepimiz için en güzel sonuç olacak.

   Sevgi ve saygılarımla,

 3. Salam İpek xanım,
  Summitdə çıxışınızı çox bəyəndim, sizə işlərinizdə uğurlar arzu edirəm. İnşallah növbəti forumlarda görüşmək üzərə. Bakıdan bütün Türkiyəyə salamlar.

  1. Sevgili Emil Bey,

   Yorumunuz için çok teşekkür eserim. Azerbaycan’da olmak benim için muhteşem bir deneyim oldu. Devamı da gelecek diliyorum.

   Sevgilerimle,

 4. Sevgili Abid Bey,

  Yorumunuz, zirvedeki performansım hakkındaki geri bildiriminiz ve bütün emekleriniz için çok teşekkür ederim.

  Ben de 2018’de birlikte yapacağımız eğitimleri dört gözle bekliyorum. Hepsi çok iyi, öğretici olacak, eminim.

  Sevgilerimle,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir